logo
Wersja dla niedowidzących
  
      
corner
Statystyki
Rejestr zmian
Mapa strony
Instrukcja biuletynu
Pliki do pobrania
corner
  
corner corner
corner corner
 JEDNOSTKI ORGANIZACYJNE
plus Jednostki budżetowe
plus Instytucje kultury
plus Zakłady budżetowe
plus Samodzielny Publiczny Zespół Opieki Zdrowotnej
plus Spółki akcyjne
plus Spółki z o.o.
 TABLICA OGŁOSZEŃ 2023
A A A


Służba BHP


1) Przeprowadzania kontroli warunków pracy oraz przestrzegania przepisów i zasad bezpieczeństwa , higieny pracy i p.poż , ze szczególnym uwzględ-nieniem stanowisk pracy, na których są zatrudnione kobiety w ciąży lub karmiące dziecko piersią, młodociani, niepełnosprawni, pracownicy wy-konujący pracę zmianową, w tym pracujący w nocy, oraz osoby fizyczne wykonujące pracę na innej podstawie niż stosunek pracy w zakładzie pra-cy lub w miejscu wyznaczonym przez pracodawcę.
2) Bieżącego informowania pracodawcy o stwierdzonych zagrożeniach zawodowych, wraz z wnioskami zmierzającymi do usuwania tych zagro-żeń.
3) Sporządzanie i przedstawiania pracodawcy, co najmniej raz w roku, okre-sowych analiz stanu bezpieczeństwa i higieny pracy zawierających pro-pozycje przedsięwzięć technicznych i organizacyjnych mających na celu zapobieganie zagrożeniom życia i zdrowia pracowników oraz poprawę warunków pracy.
4) Udziału w opracowywaniu planów modernizacji i rozwoju zakładu pracy oraz przedstawianie propozycji dotyczących uwzględniania w tych planach rozwiązań techniczno - organizacyjnych zapewniających poprawę stanu bezpieczeństwa i higieny pracy.
5) Udziału w ocenie założeń i dokumentacji dotyczących modernizacji zakładu pracy albo jego części, a także nowych inwestycji, oraz zgła-szanie wniosków dotyczących uwzględniania wymagań bezpieczeństwa i higieny pracy w tych założeniach i dokumentacji.
6) Udziału w przekazywaniu do użytkowania nowo budowanych lub prze-budowywanych obiektów budowlanych albo ich części, w których przewiduje się pomieszczenia pracy, urządzeń produkcyjnych oraz innych urządzeń mających wpływ na warunki pracy i bezpieczeństwo pracowników.
7) Zgłaszania wniosków dotyczących wymagań bezpieczeństwa i higieny pracy w stosowanych oraz nowo wprowadzanych procesach produkcyj-nych.
8) Przedstawiania pracodawcy wniosków dotyczących zachowania wymagań ergonomii na stanowiskach pracy.
9) Udziału w opracowywaniu zakładowych układów zbiorowych pracy, we-wnętrznych zarządzeń, regulaminów i instrukcji ogólnych dotyczących bezpieczeństwa i higieny pracy oraz w ustalaniu zadań osób kierują-cych pracownikami w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy.
10) Opiniowania szczegółowych instrukcji dotyczących bezpieczeństwa i higieny pracy na poszczególnych stanowiskach pracy.
11) Udziału w ustalaniu okoliczności i przyczyn wypadków przy pracy oraz w opracowywaniu wniosków wynikających z badania przyczyn i okoliczności tych wypadków oraz zachorowań na choroby zawodowe, a także kontrola realizacji tych wniosków.
12) Prowadzenia rejestrów, kompletowanie i przechowywanie dokumen-tów dotyczących wypadków przy pracy, stwierdzonych chorób zawo-dowych i podejrzeń o takie choroby, a także przechowywanie wyni-ków badań pomiarów czynników szkodliwych dla zdrowia w środowi-sku pracy.
13) Doradztwa w zakresie stosowania przepisów oraz zasad bezpieczeństwa i higieny pracy.
14) Udziału w dokonywaniu oceny ryzyka zawodowego, które wiąże się z wy-konywaną pracą.
15) Doradztwa w zakresie organizacji i metod pracy na stanowiskach pracy, na których występują czynniki niebezpieczne, szkodliwe dla zdrowia lub warunki uciążliwe, oraz doboru najwłaściwszych środków ochrony zbioro-wej i indywidualnej.
16) Współpracy z właściwymi komórkami organizacyjnymi lub osobami, w szczególności w zakresie organizowania i zapewnienia odpowiedniego poziomu szkoleń w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy oraz zapew-nienia właściwej adaptacji zawodowej nowo zatrudnionych pracowni-ków.
17) Współpracy z laboratoriami upoważnionymi, zgodnie z odrębnymi przepi-sami, do dokonywania badań i pomiarów czynników szkodliwych dla zdrowia lub warunków uciążliwych, występujących w środowisku pracy, w zakresie organizowania tych badań i pomiarów, oraz sposobów ochrony pracowników przed tymi czynnikami lub warunkami.
18) Współpracy z laboratoriami i innymi jednostkami zajmującymi się pomia-rami stanu środowiska naturalnego, działającymi w systemie państwowe-go monitoringu środowiska, określonego w odrębnych przepisach.
19) Współdziałania z lekarzem sprawującym profilaktyczną opiekę nad pra-cownikami, a w szczególności przy organizowaniu okresowych ba-dań lekarskich pracowników.
20) Współdziałania ze społeczną inspekcją pracy oraz zakładowymi organi-zacjami związkowymi przy:
a) podejmowaniu przez nie działań mających na celu przestrzeganie
przepisów oraz zasad bezpieczeństwa i higieny pracy, w trybie
i w zakresie ustalonym w odrębnych przepisach,
b) podejmowanych przez pracodawcę przedsięwzięciach mających
na celu poprawę warunków pracy.
21) Uczestniczenia w konsultacjach w zakresie bezpieczeństwa i higieny pra-cy, a także
w pracach komisji bezpieczeństwa i higieny pracy oraz w innych zakła-dowych komisji zajmujących się problematyką bezpieczeństwa i higieny pracy, w tym zapobieganiem chorobom zawodowym i wypadkom przy pracy.
22) Inicjowania i rozwijania na terenie zakładu pracy różnych form populary-zacji problematyki bezpieczeństwa i higieny pracy oraz ergonomii.
23) Zapewnienia prawidłowego stanu zabezpieczenia przeciwpożarowego w urzędzie.
24) Ustalenia okoliczności i przyczyn wypadków w drodze do pracy i z pracy.
25) Prowadzenia spraw związanych z ubezpieczeniem mienia UMiG, oraz ze szkodami wynikłymi z tytułu ubezpieczenia.
26) Dokonywania zakupów odzieży roboczej i środków ochrony indywidual-nej.
27) Prowadzenia kart ewidencyjnych wyposażenia pracownika.

Ilość odwiedzin: 4280
Nazwa dokumentu: Tryb działania służby BHP
Podmiot udostępniający: UMiG Bogatynia
Osoba, która wprowadzała dane: Marcin Łohyn
Data ostatniej aktualizacji: 2008-05-27 11:54:58

Wersja do wydruku...

Rejestr zmian...

corner   corner