Rozdział 5
Komisje Rady
§ 54.
1. Do pomocy przy wykonywaniu swoich zadań Rada powołuje ze swego grona komisje stałe i doraźne.
2.Rada powołuje komisje oraz określa ich skład osobowy, przedmiot działania oraz szczegółowe postanowienia dotyczące działalności komisji, z wyłączeniem Komisji Rewizyjnej, odrębnymi uchwałami.
3.Zapisy odnoszące się do Rady stosuje się odpowiednio do komisji jeżeli nie zostało to określone inaczej w niniejszym statucie.
4. Komisja może wprowadzić zmiany w porządku obrad bezwzględną większością głosów ustalonego składu komisji.
§ 55.
1.Komisja wyłania w głosowaniu jawnym spośród radnych będących jej członkami kandydatów na przewodniczącego i wiceprzewodniczącego komisji.
2. Wyboru przewodniczącego i wiceprzewodniczącego komisji spośród kandydatów o których mowa w ust.1 dokonuje właściwa komisja. Odwołanie przewodniczącego i wiceprzewodniczącego komisji następuje w tym samym trybie.
3. Radny może pełnić funkcje przewodniczącego tylko jednej komisji stałej.
§ 56.
1. Komisje doraźne są powoływane przez Radę w celu wykonywania określonych zadań.
2. Komisja doraźna ulega rozwiązaniu po wykonaniu zadania, dla którego została powołana lub w terminie określonym w uchwale o jej utworzeniu.
§ 57.
1 .Komisje podlegają wyłącznie Radzie.
2. Komisje mają obowiązek sporządzania i przedkładania rocznych planów pracy.
3. Komisje działają w oparciu o plany pracy opracowane na podstawie planu pracy Rady oraz własnej koncepcji działania, gwarantujące wykonanie zadań Rady w zakresie przedmiotowym działania komisji. Plan pracy komisji podlega zatwierdzeniu przez Radę.
§ 58.
1. Rada może odwołać członka komisji. Rada powołuje członków komisji spośród zgłoszonych kandydatów.
2. Rada dokonuje wyboru członków komisji, którzy wyrazili chęć pracy w danej komisji, spośród wszystkich zgłoszonych kandydatów.
§ 59.
1. Przewodniczący komisji organizuje pracę komisji, zwołuje posiedzenia i ustala ich porządek oraz listę osób zaproszonych do udziału w posiedzeniu komisji.
2. Komisje mogą powoływać zespoły problemowe oraz odbywać wspólne posiedzenia.
3. Do udziału w posiedzeniach komisji mogą być zapraszane osoby spoza komisji w charakterze doradców, ekspertów oraz reprezentantów podmiotów zainteresowanych przedmiotem obrad.
§ 60.
1. Wynikiem działania komisji są projekty uchwał, wnioski, opinie lub stanowiska, które kieruje się do Przewodniczącego.
2. Komisje nie mają prawa do rozstrzygnięć w imieniu Rady, a tym samym nie mają prawa składać oświadczeń, pism i stanowisk w imieniu Rady.
3. Komisja podejmuje rozstrzygnięcia zwykłą większością głosów w obecności co najmniej połowy składu komisji.
4. Burmistrz powinien ustosunkować się do wniosku lub opinii komisji najpóźniej w ciągu 30 dni od ich otrzymania, a w razie zajęcia odmiennego stanowiska przedstawić je wraz z uzasadnieniem.
5. W przypadku przekazania przez Radę lub Burmistrza za pośrednictwem Przewodniczącego zagadnienia do opracowania przez właściwą komisję powinna ona zająć stanowisko w terminie wskazanym przez Przewodniczącego.
6. W razie powtarzającego się niedotrzymania terminów lub uchylania się komisji od opracowania, opiniowania zagadnienia lub zajęcia stanowiska Przewodniczący może wystąpić do Rady o zmianę dotychczasowego składu komisji.
7. Z posiedzenia komisji sporządza się w ciągu 7 dni protokół, który podlega przyjęciu na następnym posiedzeniu komisji. Protokół powinien zawierać:
1) numer i datę oraz numery wniosków komisji,
2) stwierdzenie prawomocności posiedzenia przy obecności co najmniej 50% składu komisji,
3) porządek obrad,
4) przebieg posiedzenia,
5) treść wniosku lub opinii,
6) czas trwania posiedzenia,
7) podpis przewodniczącego komisji i protokolanta.