|
Organizacja
Organizację przedszkola reguluje statut przedszkola oraz zatwierdzany corocznie przez Burmistrza Miasta i Gminy arkusz organizacji pracy przedszkola:
- Czas pracy przedszkola ustala organ prowadzący na wniosek dyrektora przedszkola, w tym czas na realizację podstawy programowej wychowania przedszkolnego, nie krótszy niż 5 godz. dziennie.
- Podstawową jednostką organizacyjną przedszkola jest oddział obejmujący dzieci z uwzględnieniem ich potrzeb, zainteresowań, uzdolnień i rodzaju niepełnosprawności.
- Placówka dysponuje miejscami dla 120 dzieci.
- Liczba dzieci w oddziale nie może przekraczać 25, a w oddziale integracyjnym 20, w tym 3-5 dzieci niepełnosprawnych.
- Rada Pedagogiczna może przyjąć inne zasady zgrupowania dzieci w zależności od potrzeb placówki i realizacji założeń programowych.
- Praca wychowawczo-dydaktyczna i opiekuńcza prowadzona jest na podstawie programu "ABC. Program wychowania przedszkolnego XXI wieku" A. Łady-Grodzickiej (WSiP, Nr DKW-4013-1/00)
- Na wniosek rodziców przedszkole organizuje dla dzieci nieodpłatnie lekcje religii. W tym czasie dzieci nie uczęszczające na religię, mają zapewnioną opiekę nauczyciela.
- Czas trwania zajęć wychowawczo-dydaktycznych oraz zajęć dodatkowych: umuzykalniających, nauki języka obcego, nauki religii i zajęć z gimnastyki korekcyjnej powinien być dostosowany do możliwości rozwojowych dzieci i wynosi:
- z dziećmi w wieku 3-4 lat - około 15 minut,
- z dziećmi w wieku 5-6 lat około 30 minut.
- Przedszkole prowadzi i przechowuje następującą dokumentację:
- dla każdego oddziału dziennik zajęć przedszkola,
- dziennik zajęć zespołów korekcyjno-wyrównawczych,
- zeszyty obserwacji,
- plany pracy wychowawczo-dydaktycznej,
- W przedszkolu zatrudnia się specjalistów:
- psychologa ( terapia indywidualna dla dzieci niepełnosprawnych oraz ze specyficznymi potrzebami edukacyjnymi, praca z dziećmi zdolnymi, udzielanie rodzicom specjalistycznej konsultacji)
- logopedę ( działalność profilaktyczna, terapeutyczna i informacyjna)
- pedagoga ( terapia indywidualna i zespołowa, prowadzenie obserwacji pedagogicznych mających na celu poznanie i zabezpieczenie potrzeb rozwojowych dzieci oraz dokumentowanie spostrzeżeń)
- rehabilitantów (zajęcia indywidualne usprawniające możliwości ruchowe dzieci niepełnosprawnych, gimnastyka korekcyjna dla dzieci z wadami postawy, zajęcia ruchowe w grupach)
- pielęgniarkę
- Przedszkole posiada pięć oddziałów (w zależności od ilości dzieci niepełnosprawnych tworzy się odpowiednią liczbę oddziałów integracyjnych) .
- Szczegółową organizację wychowania, nauczania i opieki w danym roku szkolnym określa arkusz organizacji przedszkola opracowany przez dyrektora, najpóźniej do 30 maja.
- Organizację pracy w ciągu dnia określa ramowy rozkład ustalony przez dyrektora i radę pedagogiczną.
- Ramowy rozkład dnia uwzględnia wymagania zdrowotne, higieniczne i jest dostosowany do założeń programowych.
- Na podstawie ramowego rozkładu dnia nauczyciel (nauczyciele), któremu powierzono opiekę nad danym oddziałem, ustala dla danego oddziału szczegółowy rozkład dnia, z uwzględnieniem potrzeb i zainteresowań dzieci.
- Przedszkole funkcjonuje przez cały rok szkolny z wyjątkiem przerw ustalonych przez organ prowadzący przedszkole na wniosek Dyrektora.
- Przerwy w pracy przedszkola wykorzystywane są na przeprowadzenie prac modernizacyjnych, remontowych oraz porządkowo-gospodarczych.
- Dzienny czas pracy przedszkola ustalony jest przez organ prowadzący na wniosek dyrektora przedszkola.
- Formy finansowania przedszkola:
- jednostka budżetowa,
- dochody własne.
- Podstawą zgłoszenia dziecka do przedszkola jest "Karta zgłoszenia dziecka do przedszkola".
- W przypadku, gdy liczba zgłoszonych do przedszkola dzieci jest mniejsza od ilości miejsc, dyrektor przedszkola może odstąpić od powoływania komisji kwalifikacyjnej.
- Powołana komisja kwalifikacyjna składa się:
- z przedstawicieli Rady Pedagogicznej,
- z przedstawicieli Rady Rodziców,
- Komisji Kwalifikacyjnej przewodniczy Dyrektor przedszkola.
- Kryteria przyjęć dzieci do przedszkola ustalane są co roku przez Komisję Kwalifikacyjną.
- Zasady rekrutacji dzieci określa rozporządzenie MEN z dnia 15 lutego 1999 r. w sprawie warunków i trybu przyjmowania uczniów do publicznych przedszkoli i szkół oraz przechodzenia z jednych typów szkół do innych (Dz. U. Nr 14, poz. 132)
- Zasady ustalania opłat za świadxczenia w przedszkolach i oddziałach przedszkolnych reguluje Uchwała Nr XXIV/182/08 Rady Gminy i Miasta Bogatyniaz dnia 31 marca 2008 r.
Nazwa dokumentu: | Organizacja | Podmiot udostępniający: | Przedszkole Publiczne Nr3 z Oddziałami Integracyjnymi | Osoba, która wytworzyła informację: | Bogumiła Lewczuk | Osoba, która odpowiada za treść: | Katarzyna Palow | Osoba, która wprowadzała dane: | Ewa Gorczyca | Data wytworzenia informacji: | 2005-02-08 11:44:29 | Data udostępnienia informacji: | 2005-02-08 11:44:29 | Data ostatniej aktualizacji: | 2013-10-03 11:12:20 |
Wersja do wydruku...
|